проєкт
Р І Ш Е Н Н Я
Про внесення змін до відомостей про Службу у справах дітей Криничанської селищної ради , код ЄДРПУ 41975084.
Керуючись пунктами 5, 6, 32 частини першої статті 26, статей 25, 32, 34, 40, частиною першою та третьою статті 54 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Сімейним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законів України "Про органи і служби у справах дітей", "Про охорону дитинства", а також постанов Кабінету Міністрів України №631, № 866, № 905, № 1242, та Конвенції ООН про права дитини.» з метою реалізації на території Криничанської територіальної громади державної політики з питань соціального захисту дітей, запобігання дитячій бездоглядності та безпритульності, вчиненню дітьми правопорушень,селищна рада
в и р і ш и л а:
Селищний голова Юрій БАЛЮК
Додаток
до рішення селищної ради
від ---------2026 року
№
ПОЛОЖЕННЯ
про службу у справах дітей Криничанської селищної ради
(в новій редакції)
(код ЄДРПОУ –41975084)
І. Загальні положення
Це Положення є новою редакцією Положення про службу у справах дітей Криничанської селищної ради, зареєстрованого 17.04.2026 року № 1010511070009000938.
1.1. Служба у справах дітей Криничанської селищної ради (далі – служба) є неприбутковою організацією, самостійним виконавчим органом Криничанської селищної ради, що утворюється селищною радою (код ЄДРПОУ - 04338380), є підзвітною та підконтрольною селищній раді, підпорядкованою селищному голові, керуючому справами (секретарю) виконавчого комітету селищної ради, заступнику селищного голови з питань діяльності виконавчих органів щодо соціальної політики та виконавчому комітету селищної ради, з питань здійснення делегованих повноважень підконтрольна службі у справах дітей Дніпропетровської обласної державної адміністрації.
Служба у справах дітей Криничанської селищної ради є правонаступником усіх майнових і немайнових прав, юридичних обов’язків, коштів служби у справах дітей Аулівської селищної ради (ЄДРПОУ 42394861).
Служба є органом опіки та піклування Криничанської селищної ради, який проводить діяльність із соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі забезпечення їх права на виховання у сім’ї, надання статусу дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, влаштування дітей, залишених без батьківського піклування, дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, встановлення опіки та піклування над дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, із захисту особистих, майнових і житлових прав дітей, запобігання та протидії домашньому насильству стосовно дітей та за участю дітей.
1.2. Служба у своїй діяльності керується Конституцією і законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції і законів України, актами Кабінету Міністрів України, наказами Мінсоцполітики, наказами начальника служби у справах дітей Дніпропетровської обласної державної адміністрації та іншими нормативно-правовими актами, рішеннями селищної ради та її виконавчого комітету, розпорядженнями селищного голови, іншими нормативно-правовими актами, а також цим положенням.
1.3. Засновником служби є: Криничанська селищна рада. ЄДРПОУ - 04338380
1.4. Повна назва служби: Служба у справах дітей Криничанської селищної ради.
1.5. Скорочена назва відділу: Служба у справах дітей Криничанської селищної ради.
1.6. Юридична адреса служби: 52300, вулиця Центральна, будинок 10, селище Кринички Кам’янського району Дніпропетровської області.
1.7. Служба є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс, рахунки в органах Державної казначейської служби України, в установах банків, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, власні бланки, кутовий штамп та штампи, передбачені діловодством, та в межах, визначених законодавством України, приймає самостійні рішення, які оформляються актами та наказами за підписом керівника служби.
1.8. Служба фінансується за рахунок коштів селищного бюджету, інших бюджетів, передбачених чинним законодавством.
1.9. Майно, яке перебуває в користуванні служби, знаходиться на балансі служби є комунальною власністю територіальної громади.
1.10. Службі підпорядковані заклади соціального захисту для дітей, що є у комунальній власності селищної ради.
1.11. Служба є органом управління комунальних закладів соціального захисту для дітей, є відповідальною особою для здійснення трудових відносин із їх працівниками відповідно до вимог законодавства.
1.12. Служба здійснює заходи та забезпечує використання бюджетних коштів за бюджетними / кошторисними призначеннями по видаткам, які плануються селищною радою та визначаються рішенням про селищний бюджет по закладах соціального захисту для дітей, що є у комунальній власності Криничанської селищної ради, в тому числі на проведення публічних закупівель, є розпорядником зазначених бюджетних коштів за відповідними бюджетними призначеннями.
1.13 Забороняється розподіл отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників, членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб).
Доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами.
ІІ. Основні завдання
2.1. Основними завданнями служби є:
- реалізація на території громади заходів щодо соціального захисту дітей, запобігання дитячій бездоглядності та безпритульності, та вчиненню дітьми правопорушень, запобігання та протидії жорстокому поводженню з дитиною, а також заходів щодо реалізації права дитини на виховання в сімейному оточенні;
- розроблення і здійснення самостійно або разом з іншими структурними підрозділами, юридичними особами незалежно від організаційно-правової форми, громадських організацій заходів щодо захисту прав, свобод і законних інтересів дітей;
- координація дій та надання місцевим органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, юридичним особам незалежно від організаційно-правової формигромадським організаціям, громадянам у межах своїх повноважень практичну, методичну та консультаційну допомогу у вирішенні питань щодо соціального захисту дітей, забезпечення прав, свобод і законних інтересів дітей;
- провадження діяльності з усиновлення, влаштування дітей у сімейні форми виховання (під опіку, піклування, в прийомні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу, сім’ї патронатних вихователів) відповідно до Порядку провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 жовтня 2008 р. № 905 (Офіційний вісник України, 2008 р., № 79, ст. 2660), та Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 р. № 866 (Офіційний вісник України, 2008 р., № 76, ст. 2561);
- забезпечення додержання вимог законодавства під час ведення справ дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування;
- здійснення в порядку, встановленому законодавством, контролю за дотриманням прав дітей;
- забезпечення взаємодії з Мінсоцполітики, Державною службою у справах дітей, Нацсоцслужбою та службою у справах дітей Дніпропетровською обласною держадміністрацією під час виконання своїх повноважень;
- забезпечує взаємодію з Мінсоцполітикою, Державною службою у справах дітей, Нацсоцслужбою та службою у справах дітей Дніпропетровською обласною жаржавною адміністрацією під час виконання своїх повноважень;
- підготовка документів та проектів рішень органу опіки та піклування для реєстрації народження підкинутих, знайдених дітей, дітей, покинутих у пологових будинках, інших закладах охорони здоров’я, дітей, мати яких померла чи місце проживання матері яких встановити неможливо, подання таких документів та рішень органам реєстрації актів цивільного стану;
- забезпечення в межах компетенції та підготовка проектів рішень стосовно надання дітям статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів у зв’язку із збройною агресією російської федерації;
- здійснення контролю за умовами утримання і виховання дітей у
закладах для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського
піклування, спеціальних установах і закладах соціального захисту
для дітей усіх форм власності;
- ведення державної статистики щодо дітей;
- ведення обліку дітей, які опинилися у складних життєвих
обставинах, включаючи дітей, які постраждали внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, дітей, які залишились без батьківського піклування, дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, також таких, які прибули з інших територій; усиновлених дітей, влаштованих до прийомних сімей, дитячих будинків сімейного типу та соціально-реабілітаційних центрів (дитячих містечок);
- ведення обліку потенційних усиновлювачів, опікунів, піклувальників; прийомних батьків та батьків-вихователів.
- забезпечення в межах компетенції ведення єдиного електронного банку даних про дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, і сім’ї потенційних усиновлювачів, опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів;
забезпечення в межах компетенції ведення єдиного електронного банку даних ЄІАС «Діти» про дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей, які можуть бути усиновлені, потенційних усиновлювачів, опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів;
20) вжиття вичерпних заходів для влаштування дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей, які можуть бути усиновлені, в сім’ї громадян України з дотриманням пріоритету сімейного виховання, забезпечення дотримання вимог законодавства щодо усиновлення, встановлення опіки та піклування над дітьми, здійснення діяльності щодо створення та функціонування прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу у тому числі:
- надання потенційним усиновлювачам, опікунам, піклувальникам, прийомним батькам, батькам-вихователям інформації про дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей, які можуть бути усиновлені, які перебувають в службі на обліку дітей, які залишились без батьківського піклування, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;
- прийом заяв та документів громадян, які виявили бажання усиновити дитину, організація знайомства дитини з кандидатами в усиновлювачі, прийомні батьки, батьки-вихователі, та встановлення контакту;
- збір документів, які підтверджують наявність правових підстав для усиновлення дітей, а також документів, необхідних для влаштування дітей до прийомної сім’ї, дитячого будинку сімейного типу, в сім'ї усиновлювачів;
-обстеження житлових умов потенційних опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів, усиновлювачів;
-консультування громадян, які виявили бажання усиновити дитину, обстеження умов їхнього проживання, організація знайомства дитини з кандидатами в усиновлювачі, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, встановлення контакту;
- підготовка висновків та звітів про стан виховання, утримання і розвитку дітей у сім’ях опікунів, піклувальників, прийомних сім’ях та дитячих будинках сімейного типу, усиновлених дітей;
- бере участь у процесі вибуття дітей із закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та закладів соціального захисту для дітей у сім'ї усиновлювачів, опікунів, піклувальників, до дитячих будинків сімейного типу, прийомних сімей
- надання органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам та організаціям усіх форм власності, громадським організаціям, громадянам практичної та методичної допомоги, консультацій з питань соціального захисту дітей, запобігання вчиненню дітьми правопорушень;
- підготовка інформаційно-аналітичних і статистичних матеріалів, організація дослідження стану соціального захисту дітей, запобігання дитячій бездоглядності та безпритульності, вчиненню дітьми правопорушень;
- визначення пріоритетних напрямів поліпшення на території громади становища дітей, їх соціального захисту, сприяння фізичному, духовному та інтелектуальному розвиткові, запобігання дитячій бездоглядності та безпритульності, вчиненню дітьми правопорушень;
- участь у межах компетенції у судовому розгляді за участю неповнолітнього обвинуваченого з метою забезпечення прав та найкращих інтересів дітей;
- представництво від імені органу опіки та піклування інтересів дітей, розлучених із сім’єю, виявлених на території села, селища;
- здійснення контролю за цільовим використанням аліментів;
- забезпечення організації діяльності Комісії з питань захисту прав дитини;
- виконання інших функцій, покладених на службу відповідно до законодавства.
ІІІ. Функції
Служба відповідно до покладених на неї завдань:
3.1. організовує розроблення і здійснення на території громади заходів, спрямованих на поліпшення становища дітей, їх фізичного, інтелектуального і духовного розвитку, соціального захисту дітей, запобігання дитячій бездоглядності та вчиненню дітьми правопорушень, запобігання та протидії жорстокому поводженню з дитиною, реалізації права дитини на виховання в сімейному оточенні;
3.2. розробляє та подає пропозиції до проектів місцевих, регіональних програм, планів і прогнозів щодо соціального захисту, забезпечення прав, свобод і законних інтересів дітей, зокрема щодо бюджетних асигнувань на виконання відповідних програм і здійснення заходів з питань соціального захисту дітей, запобігання дитячій безпритульності та вчиненню дітьми правопорушень, запобігання та протидії жорстокому поводженню з дитиною, реалізації права дитини на виховання в сімейному оточенні, утримання підпорядкованих їй закладів;
3.3. надає місцевим органам виконавчої влади і органам
місцевого самоврядування, підприємствам, установам та організаціям
усіх форм власності, громадським організаціям, громадянам у межах
своїх повноважень практичну, методичну та консультаційну допомогу
у вирішенні питань щодо соціального захисту дітей забезпечення прав, свобод і законних інтересів дітей;
3.4. проводить інформаційно-роз’яснювальну роботу з питань, що належать до компетенції служби, зокрема через медіа;
3.5.вживає заходів із виявлення та забезпечення соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, дітей, які залишилися без батьківського піклування;
3.6. вживає заходів щодо забезпечення безпеки дитини, стосовно якої надійшла інформація про жорстоке поводження з нею або загрозу її життю чи здоров’ю, зокрема шляхом проведення оцінки рівня безпеки дитини, організації надання дитині необхідної медичної та соціальної допомоги відповідно до потреб дитини, а також відібрання дитини у батьків або осіб, які їх замінюють;
3.7. вживає заходів для надання дитині статусу дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування, дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів;
3.8. забезпечує в межах компетенції ведення банку даних про дітей сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, і сім’ї потенційних усиновлювачів, опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків вихователів в Єдиній інформаційно-аналітичній системі «Діти»;
3.9. сприяє розвитку усиновлення, сімейних форм виховання (опіка, піклування, прийомна сім’я, дитячий будинок сімейного типу), патронату над дитиною;
3.10. провадить діяльність з усиновлення, влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, під опіку, піклування, до дитячих будинків сімейного типу та прийомних сімей в порядку, встановленому законодавством, зокрема забезпечує: підготовку та видачу висновків про можливість бути усиновлювачами особам, які бажають усиновити дитину, підготовку висновків про наявність умов для створення прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу та доцільність влаштування дітей на виховання та спільне проживання у сім’ю, надання потенційним усиновлювачам, опікунам, піклувальникам, батькам- вихователям, прийомним батькам інформації про дітей, які перебувають на обліку в службі, і видача направлень на відвідування закладів з метою знайомства та встановлення контакту з дитиною, підготовку висновку про доцільність встановлення опіки/піклування та відповідність його інтересам дитини, підготовка проекту висновку про доцільність усиновлення та відповідність його інтересам дитини, підготовка проектів рішень органу опіки та піклування про утворення прийомної сім’ї, дитячого будинку сімейного типу, про влаштування дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, до прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу, підготовка проектів рішень органу опіки та піклування про встановлення опіки/піклування над дітьми;
3.11. здійснює відповідно до законодавства контроль за умовами проживання і виховання дітей в сім’ях опікунів, піклувальників, прийомних сім’ях, дитячих будинках сімейного типу, сім’ях патронатних вихователів, а також усиновлених дітей та забезпечує підготовку висновків та звітів про стан виховання, утримання і розвитку дітей у прийомних сім’ях, дитячих будинках сімейного типу, сім’ях опікунів, піклувальників, усиновлених дітей;
3.12. здійснює відповідно до законодавства контроль за умовами утримання і виховання дітей в закладах різних типів, форм власності та підпорядкування, які забезпечують влаштування/зарахування до них дитини на цілодобове перебування дітей, які розташовані на відповідній території;
3.13. розглядає звернення роботодавця та надає письмовий дозвіл щодо звільнення працівника молодше 18 років;
3.14. забезпечує проведення заходів у сфері запобігання та протидії домашньому насильству стосовно дітей та за участю дітей, зокрема забезпечує:
- розроблення та проведення заходів щодо захисту прав і законних інтересів дітей, які постраждали від домашнього насильства, та дітей, які вчинили домашнє насильство у будь-якій формі;
- прийом та розгляд заяв і повідомлень про домашнє насильство стосовно дітей та за участю дітей, зокрема повідомлень, що надійшли до кол-центру з питань запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей; - інформування дітей, які постраждали від домашнього насильства, їх батьків, інших законних представників, якщо вони не є кривдниками дитини, а також дітей, які вчинили домашнє насильство у будь-якій формі, їх батьків, інших законних представників про права дітей, заходи, в яких вони можуть взяти участь, та послуги, якими вони можуть скористатися;
- проведення з батьками, іншими законними представниками дітей профілактичної роботи із запобігання домашньому насильству стосовно дітей і за участю дітей, зокрема із залученням у разі потреби інших суб’єктів соціальної роботи із сім’ями, дітьми та молоддю в межах їх компетенції;
- порушення перед органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування питання про притягнення до відповідальності згідно із законом посадових осіб у разі невиконання або неналежного виконання ними обов’язків під час виявлення фактів домашнього насильства, роботи з постраждалою дитиною, дитиною-кривдником;
- взаємодію з іншими суб’єктами, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, відповідно до статті 15 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству»;
3.15. вживає заходів для забезпечення соціального захисту дітей, які постраждали від торгівлі людьми, зокрема інформування про таких дітей територіального органу Національної поліції, структурного підрозділу до компетенції якого належить питання проведення процедури встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми, для проведення відповідних заходів згідно із законодавством;
3.16. вживає заходів для захисту житлових та майнових прав дітей, зокрема дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, зокрема щодо:
- забезпечення ведення обліку нерухомого майна дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування; передачі житла, яке належить на праві користування дитині-сироті та дитині, позбавленій батьківського піклування, у власність дитини;
- взяття дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування, після досягнення нею 16-річного віку на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і на соціальний квартирний облік у разі наявності правових підстав для цього;
3.17. забезпечує ведення справ щодо розв’язання спорів між батьками стосовно прізвища, імені, місця проживання дитини, участі у вихованні дитини того з батьків, хто проживає окремо від неї; підтвердження місця проживання дітей для їх тимчасового виїзду за межі України; позбавлення та поновлення батьківських прав; побачення з дитиною матері, батька, які позбавлені батьківських прав; негайне відібрання дитини від особи, яка тримає її у себе не на підставі закону або рішення суду;
3.18. забезпечує підготовку висновків органу опіки та піклування для подання їх до суду у справах, що стосуються прав дитини, які вирішуються із залученням або за ініціативою селищної ради як органу опіки та піклування;
3.19. забезпечує підготовку та подання голові селищної ради клопотання про необхідність звернення до суду з метою захисту прав та інтересів дитини;
3.20. забезпечує розгляд питань, пов’язаних із доцільністю відрахування неповнолітніх здобувачів освіти закладів професійної освіти першого року навчання, здобувачів фахової передвищої та вищої освіти першого року навчання;
3.21. сприяє в межах компетенції поверненню дітей-іноземців, виявлених на відповідній території, до місць їх постійного проживання та забезпечення їх соціального захисту до моменту повернення;
3.22. забезпечує підготовку та подання в установленому порядку статистичної звітності;
3.33. розглядає в установленому порядку звернення громадян, зокрема дітей;
3.34. забезпечує організацію діяльності комісії з питань захисту прав дитини; комісії з питань формування пропозицій щодо спрямування субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на проектні, будівельно-ремонтні роботи, придбання житла та приміщень для розвитку сімейних та інших форм виховання, наближених до сімейних, забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа;
3.35. проводить оцінювання стану задоволення потреб дитини за один місяць до настання строку перегляду рішення про зарахування дитини до закладу охорони здоров’я, загальної середньої освіти (зокрема спеціального закладу загальної середньої освіти, закладу спеціалізованої освіти), іншого закладу або установи (незалежно від форми власності та підпорядкування), в яких проживають діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, прийнятого відповідно до пункту 35 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 р. № 866 “Питання діяльності органів опіки та піклування, пов’язаної із захистом прав дитини” (Офіційний вісник України, 2008 р., № 76, ст. 2561);
3.36. забезпечує підготовку рішення органу опіки та піклування про надання згоди на психіатричний огляд, надання амбулаторної психіатричної допомоги чи госпіталізацію до закладу з надання психіатричної допомоги малолітньої дитини в разі незгоди одного з батьків (інших законних представників) або за відсутності батьків (інших законних представників);
3.37. готує документи для реєстрації народження підкинутої, знайденої дитини та подання їх органам реєстрації актів цивільного стану за місцем виявлення такої дитини;
3.38. у межах компетенції вживає заходів щодо захисту прав, законних інтересів та реінтеграції дітей, депортованих або примусово переміщених внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України;
3.39. забезпечує ведення справ щодо надання дітям статусу постраждалих внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів;
3.40. забезпечує ведення особових справ прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу;
3.41. забезпечує контроль за станом утримання та виховання дітей у сім’ях, що опинились у складних життєвих обставинах, та негайне відібрання дітей з умов, що загрожують їх життю та здоров’ю, тимчасове влаштування таких дітей; забезпечує в установленому порядку тимчасове влаштування дитини, яка залишилася без батьківського піклування;
3.42. у межах компетенції вживає заходів щодо повернення до України дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування дітей, які є громадянами України;
3.43. забезпечує формування матеріалів, які відносяться до повноважень служби для публікації на веб-сайті селищної ради.
3.44. забезпечує доступ до публічної інформації, розпорядником якої є служба.
3.45. опрацьовує запити і звернення народних депутатів України, депутатів місцевих радз питань, що належать до компетенції служби.
3.46. розглядає пропозиції, заяви, скарги громадян, надає роз'яснення, веде прийом громадян з питань, що належать до компетенції служби.
3.47. організовує роботу поточного архіву документів, що опрацьовуються службою, відповідно до номенклатури справ служби, здійснює ведення кадрового діловодства.
3.48. Служба у справах дітей у межах своїх повноважень відповідно до законодавства України організовує роботу щодо отримання, обліку, зберігання, розподілу та цільового використання гуманітарної допомоги для дітей та сімей з дітьми, які перебувають у складних життєвих обставинах, взаємодіє з міжнародними організаціями, благодійними фондами та громадськими об’єднаннями з метою її залучення та забезпечує контроль за її цільовим використанням.
3.49. забезпечує виконання інших функцій, покладених на службу відповідно до законодавства.
IV. Права
Служба має право:
4.1. приймати з питань, що належать до її компетенції, рішення,
які є обов'язкові для виконання місцевими органами виконавчої
влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності, посадовими особами, громадянами;
4.2. отримувати повідомлення від місцевих органів виконавчої
влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та
організацій усіх форм власності, посадових осіб про заходи, вжиті
на виконання прийнятих нею рішень;
4.3. отримувати в установленому порядку від інших виконавчих органів селищної ради,підприємств, установ та організацій усіх форм власності інформацію, документи та інші матеріали з питань, що належать до її компетенції, а від місцевих органів державної статистики - статистичні дані, необхідні для виконання покладених на неї завдань;
4.4. звертатися у разі порушення прав та законних інтересів дітей, а також з питань надання їм допомоги до відповідних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми;
4.5. проводити роботу серед дітей з метою запобігання вчиненню
правопорушень;
4.6. порушувати перед органами виконавчої влади та органами
місцевого самоврядування питання про направлення до спеціальних
установ, навчальних закладів усіх форм власності дітей, які
опинилися у складних життєвих обставинах, неодноразово самовільно
залишали сім'ю та навчальні заклади;
4.7. влаштовувати дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, у дитячі будинки сімейного типу, прийомні сім'ї, передавати під опіку, піклування, на усиновлення;
4.8. вести справи з опіки, піклування над дітьми, усиновлення
дітей, прийомних родин та дитячих будинків сімейного типу;
4.9. перевіряти стан роботи із соціально-правового захисту
дітей у закладах для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, спеціальних установах і закладах соціального захисту для дітей усіх форм власності, стан виховної роботи з дітьми у навчальних закладах, за місцем проживання, а також у разі необхідності - умови роботи працівників молодше 18 років на підприємствах, в установах та організаціях усіх форм власності;
4.10. представляти у разі необхідності інтереси дітей в судах,
у їх відносинах з підприємствами, установами та організаціями усіх
форм власності;
4.11. запрошувати для бесіди батьків інших законних представників дітей, посадових осіб з метою з'ясування причин та умов, які призвели до порушення прав дітей, бездоглядності та безпритульності, вчинення правопорушень, і вживати заходів до усунення таких причин;
4.12. порушувати перед органами виконавчої влади та органами
місцевого самоврядування питання про накладення дисциплінарних стягнень на посадових осіб у разі невиконання ними прийнятих нею рішень;
4.13. укладати в установленому порядку угоди про співробітництво з науковими установами, жіночими, молодіжними, дитячими та іншими об'єднаннями громадян і благодійними організаціями;
4.14. скликати в установленому порядку наради, конференції,
семінари з питань, що належать до її компетенції;
4.15. проводити особистий прийом дітей, а також їх батьків,
інших законних представників, розглядати їх скарги та заяви з питань, що належать до її компетенції;
4.16. визначати потребу в утворенні спеціальних установ і закладів соціального захисту для дітей;
4.17. розробляти і реалізовувати власні та підтримувати громадські програми соціального спрямування з метою забезпечення захисту прав, свобод і законних інтересів дітей;
4.18. відвідувати дітей, які опинилися у складних життєвих
обставинах, перебувають на обліку в службі, за місцем їх проживання, навчання і роботи; вживати заходів для соціального захисту дітей;
4.19. вносити в установленому порядку пропозиції щодо удосконалення роботи служби;
4.20. укладати в установленому порядку угоди про співробітництво, налагоджувати прямі зв’язки із громадськими об’єднаннями, благодійними організаціями, міжнародними організаціями, фондами тощо, які належать до компетенції служби;
4.21. скликати в установленому порядку наради, конференції, семінари з питань, що належать до компетенції служби;
4.22. проводити інспекційні відвідування одержувачів аліментів з метою контролю за цільовим витрачанням аліментів.
V. Організація роботи
Управління службою, права та обов’язки керівника:
5.1. Службу очолює начальник.
Начальник служби призначається на посаду та звільняється з посади селищним головою згідно із законодавством про службу в органах місцевого самоврядування.
5.2. Начальник служби може мати заступника, який призначається на посаду та звільняється з посади селищним головою згідно із законодавством про службу в органах місцевого самоврядування.
5.3. Начальник служби:
- здійснює керівництво службою, несе персональну відповідальність за виконання покладених на службу завдань, за реалізацію її повноважень, організацію та результати її діяльності, сприяє створенню належних умов праці;
- готує на затвердження селищній раді положення про службу;
- подає на затвердження селищному голові посадові інструкції працівників служби, які є посадовими особами місцевого самоврядування;
- затверджує положення про структурні підрозділи, посадові інструкції працівників служби, окрім посадових осіб місцевого самоврядування;
- в установленому законодавством порядку приймає на посади (на роботу) працівників служби, які не є посадовими особами місцевого самоврядування;
- подає селищному голові пропозиції щодо преміювання, установлення надбавок та присвоєння рангів працівникам служби, які є посадовими особами місцевого самоврядування;
- здійснює притягнення до дисциплінарної відповідальності працівників служби;
- планує роботу служби, вносить пропозиції щодо формування планів роботи виконавчих органів селищної ради;
- аналізує показники роботи служби, вживає заходів щодо підвищення ефективності роботи служби, забезпечує підвищення кваліфікації працівників;
- звітує перед селищним головою про виконання покладених на службу завдань та затверджених планів роботи;
- без довіреності представляє інтереси служби у відносинах з іншими виконавчими органами селищної ради, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, установами, організаціями та підприємствами усіх форм власності;
- видає у межах своєї компетенції накази, організовує і контролює їх виконанням.
Накази нормативно-правового характеру, які зачіпають права, свободи і законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер, підлягають державній реєстрації в територіальних органах Мін’юсту;
- подає на затвердження селищному голові кошторис та штатний розпис служби в межах визначеної граничної чисельності та фонду оплати праці його працівників;
- розпоряджається коштами у межах затвердженого в установленому порядку кошторису служби;
- організовує роботу по підбору та формуванню кадрового резерву служби;
- проводить особистий прийом громадян з питань, що належать до повноважень служби;
- забезпечує дотримання працівниками служби правил внутрішнього трудового розпорядку та виконавської дисципліни;
- здійснює інші повноваження, визначені законодавством.
5.4. Накази начальника служби, що суперечать Конституції та законам України, актам Президента України, Кабінету Міністрів України та Мінфіну, можуть бути скасовані селищним головою.
5.5. Служба під час виконання покладених на неї завдань взаємодіє:
5.5.1. З фінансовим відділом селищної радиз питань погодження, підготовки та внесення пропозицій до проєктів селищного бюджету.
5.5.2. Із загальним відділом селищної ради з питань візування розпорядчих документів з питань за напрямом діяльності служби.
5.5.3. З іншими структурними підрозділами, апаратом селищної ради та виконавчими органами селищної ради, підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності, об'єднаннями громадян і громадянами.
5.6.Для погодженого вирішення питань, що належать до компетенції служби, в ній може утворюватися колегія у складі начальника служби (голова колегії), керівників інших структурних підрозділів та виконавчих органів, органів Національної поліції, представників підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян та благодійних організацій.
Склад колегії затверджується селищним головою за поданням начальника служби.
Рішення колегії проводяться в життя наказами начальника служби.
5.7. Для розгляду наукових рекомендацій і пропозицій щодо поліпшення діяльності та вирішення інших питань у службі можуть утворюватися наукові та координаційні ради і комісії.
Склад цих рад і комісій та положення про них затверджує начальник служби.
5.8.Служба утримується за рахунок коштів селищного бюджету.
5.9. Гранична чисельність, фонд оплати праці працівників служби визначається в межах відповідних бюджетних призначень у встановленому законодавством порядку.
5.10. Для забезпечення виявлення, обліку та влаштування дітей, які залишились без батьківського піклування, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в службі утворюється окремий підрозділ. Штатна чисельність такого підрозділу встановлюється з урахуванням кількості дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, але не менше двох осіб.
VІ. Заключні положення
6.1. Ліквідація і реорганізація служби здійснюється за рішенням Засновника у встановленому законодавством порядку, при цьому передбачається передача активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду, іншим юридичним особам, або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення).
6.2. Зміни до цього Положення вносяться за рішенням Засновника, шляхом викладення Положення у новій редакції.
6.3. Зміни до цього Положення підлягають обов’язковій державній реєстрації у порядку, встановленому законодавством України.
Секретар селищної ради Олег ЗОЛОТАРЕВСЬКИЙ